בית ראשון במולדת לעולים מאוקראינה

25 משפחות של עולים, שהגיעו לישראל בעקבות המלחמה באוקראינה, ייקלטו ביישובי מטה אשר. קיבוץ יחיעם כבר החל בקליטת 15 המשפחות הראשונות


המועצה ויישוביה פותחים את ביתם לקליטת עולים מאוקראינה ורוסיה במסגרת מיזם "בית ראשון במולדת", בשיתוף הסוכנות היהודית והתנועה הקיבוצית. 25 משפחות ייקלטו ביישובי מטה אשר במהלך השבועות הקרובים במסגרת שלב א' בקליטה המתוכננת. כ-15 מתוכן צפויות להיקלט בקיבוץ יחיעם, אשר נערך עם צוות קליטה מתוגבר לטובת האתגר.

ביישובי המועצה, אשר תרמו כבר ציוד רב שנשלח לאוקראינה במסגרת מבצע האיסוף הארצי של הסוכנות היהודית שרוכז במרחב הכפרי על ידי התנועה הקיבוצית, לא יכלו להישאר אדישים והתגייסו ברצון לקריאת המועצה לקחת חלק במיזם החשוב לקליטת עלייה. זאת לצד אירוח של משפחות פליטים אשר אינם זכאי "חוק השבות" והגיעו לארץ על תקן תיירים לכמה חודשים עד יעבור זעם. ההירתמות המרשימה, באזור כמו בקיבוצים רבים ברחבי הארץ, כוללת גם המגזר העסקי האזורי, מפעלים, בעלי עסקים ואנשים פרטיים אשר תרמו לשיפוץ והתאמת המגורים כמו גם לריהוט וציוד עבור הבאים.

"אני נרגש מאוד לראות את ההתגייסות ורוח הנתינה הקיימת אצל תושבינו", אומר ראש המועצה משה דוידוביץ. "קשה מאוד לעמוד מהצד נוכח המראות והדיווחים הקשים על המצב באוקראינה. יישובי מטה אשר יחד עם מחלקות המועצה יעטפו בחום את הבאים ויסייעו להם בשלבי הקליטה המאתגרים בארץ. מלימוד שפה, דרך מציאת מקומות עבודה, השתלבות הילדים במערכות החינוך וכל מה שיזדקקו לו. אני מודה לאייל רייז, סגני, שמוביל את העבודה החשובה במועצה ולכל האנשים הפרטיים, הארגונים, החברות והמפעלים שהושיטו ידם לסיוע".

עידן רז, מנהל קהילת יחיעם מוסיף כי: "הבנתי מהר מאוד שהמצב באוקראינה יביא לצורך לקלוט עליה, ומיד השתלבנו בתוכנית 'בית ראשון למולדת'. מנהלת התוכנית הארצית, ילנה קוברסקי, הגיעה בתוך יומיים כדי לראות את כל הקיבוץ, הדירות הפנויות לקליטה, מערכות החינוך, המרפאה ואפילו הכל-בו. כל מה שיש בקיבוץ שיאפשר ויכיל את קליטת העולים כמו חללים שיותאמו לכיתות אולפן. גיבשנו צוות קליטה מקומי שילווה את המשפחות לאורך הדרך וינהל את הצרכים הקהילתיים העולים מן השטח. הקהילה מתגייסת לטובת 'סיר חם' - ארוחות למשפחות המגיעות ועוד, עשרות אנשים בקהילה לוקחים חלק. זה יצר כאן משהו חברתי מאד יפה של הירתמות למען מטרה חשובה וגדולה מאיתנו. אחד העולים אמר לי שהדבר הכי חשוב הוא ש'אנחנו לא מרגישים לבד'. אני פועל יחד עם חברי בקיבוץ בתחושת שליחות גדולה ומרגיש ליווי מאוד צמוד של כלל הגורמים במועצה, בסוכנות ובתנועה הקיבוצית".

המשפחות הראשונות שנקלטו בקיבוץ יחיעם

הדס דניאלי-ילין, המשנה למזכ"ל התנועה הקיבוצית: "אנחנו גאים ביחיעם ובקיבוצים והיישובים במטה אשר על כך שהם פותחים את דלתם וליבם למען מי שברח מהתופת בביתו. בתנועה הקיבוצית הבנו כי כדי למנוע את טעויות העבר של שנות התשעים - חייבים לתת לעולים גם פתרון קהילתי ולא רק פתרונות דיור. אנחנו הפתרון. אנחנו הקהילה. ערכנו מיפוי ואיתרנו עשרות רבות של קיבוצים שמעוניינים לקלוט את העלייה הממשמשת ובאה, והצגנו למשרדי הממשלה את המודל שאנו רואים לנגד עינינו. אנחנו מובילים שולחן עגול שכולל את תנועת המושבים, מרכז השלטון האזורי והקיבוץ הדתי כדי לתת את המענה הנכון ובתוך כך, בנוסף לקליטה בקיבוצים ובישובים, אנחנו שולחים גם משלחות לגבולות אוקראינה ומתרימים כסף וציוד למען הפליטים והעולים באירופה ובארץ".