שביל הים הישראלי יצא לדרך במטה אשר

המקטע הראשון והצפוני ביותר במיזם הלאומי "שביל הים" - "מבואת ראש הנקרה" נחנך בטקס חגיגי בנקרות. השביל צפוי להמשיך לאורך כל רצועת החוף של ישראל, עד חוף זיקים


בטקס חגיגי סמוך לנקרות נחנך אתמול (שלישי, 15 בפברואר) המקטע הראשון במיזם "שביל הים". 

המיזם "שביל הים" הוא שביל לאומי רציף להולכי רגל, באורך של 240 ק"מ לאורך חופי הים התיכון של ישראל, מראש הנקרה ועד חופי זיקים בגבול רצועת עזה בדרום. יוזמי השביל הם ד"ר אליק אדלר, טל קמחי, יוסי דישון ופרופ' נגה קולינס-קריינר מאוניברסיטת חיפה, שהחלו לפתח את הרעיון להקמתו כבר בשנת 2016.

לאחר אתגרים לא קטנים הושק הקטע הראשון של השביל במעמד מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה גלית כהן והשותפים במיזם: המועצה האזורית מטה אשר, קרן יק"א, אוניברסיטת חיפה, החברה הכלכלית מטה אשר, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים). המקטע הראשון והצפוני ביותר בשביל, מבואת ראש הנקרה, הוא כולו בשטח המועצה.

המקטע מתחיל בראש הנקרה ומסתיים בחופיה הצפוניים של עכו. הוא כבר מסומן בסימון הרשמי של שבילי ישראל (לבן, כחול, לבן). המקטע הצפוני כולל שלטי הסבר במקומות מעניינים, שילוט בכניסות וביציאות לשביל וגם סימון ייחודי לשביל הים: "עוגני מיל" – אבנים מסותתות בצורת עוגן עתיק, המדמות את "אבני המיל", סימני הדרך העתיקים בהם השתמשו הרומאים כדי לסמן את הדרכים שחצו את האימפריה הרומית.

באוניברסיטת חיפה הודיעו כי קורס אקדמי שיעמיד במוקד את שביל הים ייפתח בשנת הלימודים הבאה. הקורס יאפשר לסטודנטים להתנסות בתהליכי תכנון המבוססים על קיימות, באמצעות גישות ומודלים תיאורטיים המבוססים על יעדי הפיתוח הבר קיימא של האו"ם.

רעיון שביל הים הלאומי של ישראל הוא תוצר החיבור בין התפתחות תרבות ההליכה בשבילים בארץ ובעולם עם הצורך ליישם את עקרון הגישה החופשית לחופי הים. מטרות השביל הן הנגשת הים וחופיו לכלל האוכלוסייה וחיזוק תחושת ה"קניין הציבורי" של הציבור למשאבי הים. העקרונות המנחים של השביל הנם שמירה על הסביבה, ולכן השביל ישתמש בתשתיות קיימות – ללא פעולות של סלילה או פגיעה בנוף; קרבה לים ככל האפשר ויצירת מעקפים מעניינים באזורים הבלתי נגישים; השביל ישמש פלטפורמה לפעילות חינוכית, תוך שיתוף ומעורבות של הקהילות השונות

"חוף הים בישראל הוא משאב ציבורי בעל חשיבות הולכת וגוברת לנוכח מגמת גידול האוכלוסייה והציפוף בערים בכלל ובערי החוף בפרט", אמרה בטקס גלית כהן. "בימי הקורונה בלט במיוחד התפקיד החשוב של חוף הים כשטח פתוח ייחודי למגוון שימושים של נופש, פנאי וספורט ומקום שווה לכל נפש. שביל הים מתכתב עם הערכים שאנו מקדמים במשרד: שמירה על החופים הפתוחים, זכות הציבור על החופים ומשאבי הים, גישה חופשית לחופים, מניעת השתלטות של נדל"ן ויוזמות פיתוח, שמירה על ניקיון החופים והגברת המודעות והעניין הציבורי במרחב הימי והחופי של ישראל".

ראש המועצה הביע את התרגשותו מחנוכת המקטע הראשון. "אין זה מקרי שהחלק הראשון של השביל הזה שמגיע לידי ביצוע, הוא כאן אצלנו במטה אשר", אמר דוידוביץ. "ההירתמות שלנו לרעיון החינוכי-קהילתי של השביל, הביאה אותנו להתגייס ולגייס שותפים כדי לראות אותו קורם עור וגידים ברצועת החוף הכי יפה בישראל. לאורכו של המקטע שלנו ניתן לראות את הטבע והסביבה בשיא תפארתה לצד ההיסטוריה של המקום הזה - מסילת הרכבת ללבנון, אנדרטת ההנצחה ללוחמי  השייטת בחוף שבי ציון ועוד ועוד. אנחנו גאים מאוד לקחת חלק במיזם החשוב ומצפים להצטרפות כלל המקטעים, שיאפשרו לציבור הרחב לטייל לאורכו של קו החוף הנפלא שלנו".

ראש המועצה, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה וד"ר אדלר גוזרים את הסרט. צילום: Ritvo photography

פרופ' גור אלרואי, רקטור אוניברסיטת חיפה, הוסיף: "פרויקט שביל הים משלב את הידע האקדמי של האוניברסיטה ואת היכולת להכשיר את הסטודנטים והסטודנטיות שלנו כסוכנים של שינוי חברתי. כמו שהתחייבנו, אוניברסיטת חיפה לא תהייה מגדל שן אלא מוסד אקדמי שמשפיע על הקהילה".

יוזם ומנהל המיזם, ד"ר אליק אדלר: "שביל הים הופך היום לאבן דרך בתרבות ההליכה בשבילי ישראל, בהגנה על חופי הים ולמותג חברתי סביבתי שיתנחל בציבור הישראלי בשנים הקרובות. מכאן, מתחת למצוקים הלבנים של ראש הנקרה, אנחנו בטוחים שתוך כשלוש שנים, כשיסתיים המקטע האחרון של שביל הים בחולות הלבנים של זיקים, בפאתי רצועת עזה, ישאלו הרבה ישראלים, צעירים ומבוגרים את חבריהם: 'ואת שביל הים כבר עשית?'. שביל הים מצטרף היום לאלפי קילומטרים של שבילים חופיים ברחבי העולם, שגורמים עונג ושמחה להולכים בהם. הוא מקרב את החברה הישראלית לים ויעזור לשומרים על הסביבה הימית להבטיח כי שפת הים היקרה כל כך לכולנו, ואשר שייכת לכולנו, לא תיפול קורבן ליזמי נדל"ן ולפרויקטים מיותרים של 'פיתוח' כביכול.  אנחנו גאים ושמחים ביום מיוחד זה".

משתתפי הטקס בנקרות. צילום: Ritvo photography