על הפרק: עתיד השטחים הפתוחים בגליל המערבי

בימים אלה נמצאת המועצה בהליך של כתיבת תוכנית-אב לשטחים הפתוחים באזורנו. תושבים המעוניינים להשפיע על נושאים כמו בנייה בחופים והגנה על השטחים הירוקים מפני מיזמי תשתיות מוזמנים למפגש שיתוף ציבור שיתקיים ביום חמישי 4 באפריל בגשר הזיו


במהלך ינואר התקיים בבניין המועצה מפגש של ועדת ההיגוי לתוכנית הבא שמטרתה להסדיר את נושא השטחים הפתוחים בחבל אשר (מטה אשר ומזרעה). את התוכנית מובילים המועצה ואשכול גליל מערבי, מתוך ניסיון לקדם הסכמות ושיתופי פעולה לצורך שמירה על הסביבה והחופים

בתחילת השנה החלה לפעול ועדת היגוי אזורית לצורך כתיבת תוכנית-אב לשטחים הפתוחים בגליל המערבי. את תוכנית-האב מובילה המועצה בשיתוף עם אשכול רשויות גליל מערבי עבור חבל אשר - הכוללת בנוסף למטה אשר גם את מזרעה.

הצורך בהכנת תוכנית אב אזורית נולד נוכח האתגרים הסביבתיים שעמם מתמודדים המוסדות ותושבי הגליל המערבי – ובראשם השמירה על רצועת החוף. מטרת תוכנית האב היא להסדיר נושאים כמו בנייה בקרבת החוף וכן את נושא השטחים הציבוריים, דוגמת שיפוץ הטיילת מחוף בצת שליד ראש הנקרה עד אכזיב (וכן ברצועת החוף הדרומית של מטה אשר). במהלך ינואר הוצגה אבן הדרך הראשונה של תוכנית האב, ובעלי תפקידים במועצה ונציגי גופים סביבתיים שונים הציגו את עמדתם בנושא. בפברואר התקיים מפגש נוסף, שבו השתתפו נציגי כל יישובי מטה אשר, שהתבקשו להציג את הצרכים שלהם בנוגע לשטחים הפתוחים.

ביום חמישי 4 באפריל יגיע השלב השלישי: שיתוף הציבור. במפגש שיתקיים בתפוח פיס בבית הספר סולם צור בגשר הזיו בשעה 17:00 יציגו את הנושא ראשי המועצות של מטה אשר ומזרעה וכן מנכ"לית אשכול רשויות גליל מערבי, יעל רון-בן משה. לאחר מכן יתקיים דיון בקבוצות. היחידה לאיכות הסביבה של המועצה מזמינה את כל תושבי מטה אשר שנושאים כמו הגנה על החופים ועל השטחים הירוקים בגליל המערבי להגיע ולהשתתף במפגש. המפגש הוא תחילתו של תהליך שיתוף ציבור, שמעורבותו בו היא חיונית לא פחות מזו של מקבלי ההחלטות, ושיש לו משמעויות נרחבות לגבי עתידו של הגליל המערבי. 

****