הוקם ב-1948. שייך לזרם הקיבוץ הארצי. מוגדר כקיבוץ מתחדש.

לאתר האינטרנט של געתון 

מאפיינים:

כיום חיים בקיבוץ מעל ל-500 איש (חברים ותושבים יחדיו). בנוסף, חיים בקיבוץ גם כ-100 רקדנים. חלקם רקדני הלהקה הצעירה והבוגרת של להקת המחול הקיבוצית, חלקם תלמידי הסדנה למחול, רקדני מסע ועוד.

מערכת חינוכית: בקיבוץ פועלת מערכת חינוך מתינוקייה ועד גן חובה שבה יש כ-100 ילדים, לצד מערכת חינוך חברתי לתלמידי בית הספר היסודי והתיכון שמונים כ-150 ילד וילדה. ילדי הקיבוץ מתחנכים "נטעים" בבית העמק, וב-"מעיינות" בכברי. ילדי החטיבה והתיכון לומדים בבית החינוך "אופק" בקיבוץ עברון.

קורות חיים:

קיבוץ געתון הוקם בידי גרעין "אחד במאי" של השומר הצעיר מהונגריה, שחבריו הגיעו לארץ כמעפילים, לאחר מלחמת העולם השניה. שמו ניתן לו על שם נחל הגעתון העובר בסמוך לו ומגיע עד לעיר נהריה הסמוכה. שמו המקורי של הנחל היה 'גיאתו' והוא נזכר במקורות כחלק מהגבול הצפוני של ארץ ישראל. לאחר הקמתו של הקיבוץ התווספו אליו גרעינים ישראליים נוספים וגם עולים מאורגוואי, ארגנטינה ועוד. בשנים האחרונות אנחנו קולטים חברים חדשים שמתקבלים לחברות מלאה.

ענפי המשק העיקריים: אבוקדו ובננות, לול, וענף גידולי שדה בשיתוף עם קיבוצים נוספים.

תעשייה: 

שני המפעלים הם שותפויות עם גופים חיצוניים.

פעילות תרבותית:

  • כפר המחול בגעתון - בית ספר למחול וביתה של להקת המחול הקיבוצית. להקת המחול הקיבוצית נוסדה על ידי יהודית ארנון ז"ל בשנת 1973. כיום עומדת הלהקה בשורה אחת עם להקות מחול מודרני מהטובות בעולם ומייצגת את ישראל בפסטיבלים בינלאומיים מעל בימות מחול נחשבות  ומובילות. http://www.kcdc.co.il/
  • סדנה ואולפן למחול המתנהלות ע"י מתנ"ס מטה אשר ובהם תלמידים מהאזור ומכל רחבי הארץ.

 

עוד בקיבוץ:

ליצירת קשר:

לאתר האינטרנט של געתון 

מזכירות: 04-9858412